Implantologia, wstawianie implantów

Ile kosztują implanty zębów

Wielu pacjentów przed podjęciem decyzji o posiadaniu nowych zębów zastanawia się ile kosztuje zabieg wszczepienia implantów, skąd bierze się rozbieżność cenowa i co ma na nią wpływ.

Na wstępie należy wyjaśnić czym jest „implant”. Otóż implant często jest mylony z „całym zębem”, gdzie w rzeczywistości stanowi jedynie jego „korzeń”. W tym miejscu należy pamiętać że potocznie nazywany „implant” składa się z kilku elementów takich jak implant, łącznik i korona protetyczna.

Różnice w cenie implantów zębowych mogą sięgać kilku tysięcy złotych w zależności od wyboru konkretnego modelu. Cena jednego implantu bez korony i łącznika w zależności od gabinetu może wynosić od około 1500 zł do 4500 zł, dodatkowo cena tego samego łącznika może być różna w zależności czy będziemy chcieli poddać się zabiegowi wszczepienia implantu zęba w Szczecinie czy też innym mieście. Nawet jeśli zdecydujemy się na wszczepienie najtańszych implantów nie oznacza że takie implanty zostaną nam wszczepione. Zdarza się że nasz organizm nie przyjmie wybranego przez nas modelu i będziemy zmuszeni wybrać inny model. Dlatego przy wyborze nie należy sugerować się tylko jego ceną, ale przede wszystkim zaleceniami lekarza, który będzie wykonywał zabieg.

Skoro sam etap wyboru wszczepu może sprawić pacjentom trudności, w jaki sposób określić cenę „całego implantu”. W wielu cennikach często brakuje informacji o całkowitym koszcie leczenia implantologicznego. Na końcową kwotę oprócz samych materiałów jak implant, łącznik i korona czy most składa się koszt konsultacji, badań radiologicznych oraz dodatkowe koszty jak np. podniesienie dna zatoki szczękowej czy odbudowa kości. Tego wszystkiego dowiemy się tylko po prawidłowo przeprowadzonej konsultacji, podczas której dowiemy się z jakich implantów możemy skorzystać oraz czy będzie potrzebne skorzystanie z dodatkowych metod leczenia przed zabiegiem właściwym.

Z czego dokładnie wynika różnica w cenie implantów?

W przypadku implantów zębowych za ceną idzie jakość. Mimo iż najczęściej wszczepy kojarzą się nam z tytanową śrubą to sam materiał może mieć różne klasy czystości. Dodatkowo na rynku dostępne są również implanty cyrkonowe, które nazywa się również ceramicznymi.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na finalną cenę implantu jest jego gwarancja. Pacjenci często uważają że implanty będą im służyły do końca życia. Co jednak w przypadku gdy po kilku latach będzie konieczność wymiany np. łącznika? W przypadku skorzystania z implantów pochodzących od mało znanej firmy możemy mieć problem z dostępem do modelu, który został już wycofany z produkcji.

Innowacyjność zastosowanych materiałów i technologii również ma wpływ na cenę implantu. Koszty badań laboratoryjnych, nowoczesne metody produkcji czy wykorzystane rozwiązania przyspieszające procesy „przyjęcia się” implantów oraz pewniejszego osadzenia również odgrywają rolę w kwestii ceny wszczepów.

Wiedza, umiejętności i doświadczenie stomatologa. Każdy implant mimo że na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie, to w rzeczywistości może się znacząco różnić. Istnieje wiele systemów mocowania implantów, poznanie dokładnej metody pracy z wykorzystaniem danego systemu często wiąże się z koniecznością odbycia szkoleń i poświęceniem wielu godzin na ćwiczenia pod okiem szkoleniowców.

O co warto pytać stomatologa przed zabiegiem implantologicznym?

Przed każdym zabiegiem warto jest mieć pełną świadomość tego na co się decydujemy. Nie inaczej jest w przypadku zdecydowania się na zabieg wszczepienia implantu. Mimo że może nam się wydawać że zabieg ten należy obecnie do „standardowych” zabiegów to warto podczas wizyty zadać kilka podstawowych pytań tj.:

 • Jaka jest cena i rodzaj proponowanego implantu?
 • Czym różnią się implanty zębów dostępne w ofercie?
 • Czy w cenie implantu jest zawarta cena za łącznik i koronę?
 • Ile konsultacji będzie wymagał zabieg wszczepienia implantu?
 • jaka jest cena za każdą z potrzebnych konsultacji stomatologicznych?
 • Czy otrzymam plan leczenia implantologicznego wraz z wyceną?
 • Czy jest możliwość zmiany decyzji przed rozpoczęciem kolejnego etapu prac?
 • Czy przed wszczepieniem implantu będą stosowane dodatkowe zabiegi np. odbudowa kości?
 • Jaki jest koszt odbudowy kości lub podniesienia dna zatoki?
 • Czy w przypadku odrzucenia wszczepu klinika pokrywa koszt wszczepienia innego implantu?
 • Co dokładnie obejmuje gwarancja?