Innowacyjna odbudowa uśmiechu – przeszczep kości

Bezboleśnie, szybko i komfortowo – właśnie tak powinien kojarzyć się przeszczep kości szczęki. Kiedyś taki zabieg wydawał się niemożliwy, dziś cieszy się wielkim powodzeniem. W Klinice Implantologii i Stomatologii Koryzna wykonamy go już w godzinę.

Przeszczep kości pod implant zęba

Często przed zabiegiem wszczepienia implantu okazuje się, że w danym miejscu brak jest wystarczającej ilości kości, aby mocno zakotwiczyć implant zęba. W przypadku niewielkich deficytów kostnych można zastosować preparaty kościozastępcze, pochodzenia syntetycznego lub zwierzęcego. Pacjentom, u których substytut kości oraz preparaty kościozastępcze to ewidentnie za mało, zaleca się wykonanie przeszczepu. Przyczynami rozległych ubytków mogą być: urazy mechaniczne, stany zapalne okolic szczęki lub zapalenie tkanki kostnej. Przeszczep to nie tylko szansa na wprowadzenie implantów, ale również na odtworzenie tego, co zostało zniszczone i poprawienie naszego wyglądu.

– Tkankę do przeszczepu pobieramy od innego, żywego dawcy z Banku Tkanek i Komórek w Austrii – wyjaśnia dr Kacper Koryzna z Kliniki Implantologii i Stomatologii Koryzna. – Pożądany kształt kości wykonujemy na podstawie tomografii komputerowej, tworząc wizualizację w 3D. Specjalna frezarka wycina idealne odwzorowanie tego, co zaplanowaliśmy. Otrzymany produkt trafia do naszej Kliniki jako sterylny, zindywidualizowany blok kostny. Nie ma możliwości, by ten sam fragment kości wykorzystać w przypadku kogoś innego. Jest to również szansa dla pacjentów, których przypadki wcześniej nie klasyfikowały się do założenia implantów ze względu na zbyt małą ilość kości.

Zabieg wszczepienia kości w godzinę

Dawniej materiał do przeszczepu był wycinany z fragmentu brody lub talerza biodrowego pacjenta. Oznaczało to podwójną ingerencję i dodatkowe miejsce do zagojenia. Potęgowało to ryzyko powikłań i komplikacji. Po wycięciu bloku kostnego, należało ręcznie nadać mu odpowiedni kształt. Ludzka ręka nie jest w stanie dopasować bloku kostnego pod dane warunki z doskonałością specjalistycznej frezarki. Zdarzały się przypadki, gdzie opracowana kość miała nieodpowiedni kształt i posiadała ostre krawędzie. Prowadziło to do komplikacji i zwiększało ryzyko odrzutu. Zabieg był też czasochłonny, wszczepienie kości trwało ok. trzech godzin i było nieprzyjemne dla pacjenta.

Nowa metoda jest mniej inwazyjna i pozwala na znaczną redukcję czasu. Cały zabieg zajmuje zaledwie godzinę. Co istotne, jest całkowicie bezbolesny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie potrzebuje specjalnego przygotowania do wizyty. Po zabiegu, w zależności od rozmiaru przeszczepu zalecana jest dieta miękka. Już po sześciu miesiącach można przystąpić do założenia implantów i odbudowy wymarzonego uśmiechu.

– Statystycznie nowoczesne przeszczepy mają mniej powikłań i częściej się przyjmują niż przeszczepy od tego samego pacjenta – mówi dr Kacper Koryzna. – Dlatego my przeprowadzamy je tylko tą metodą. Przyjeżdżają do nas pacjenci z różnych stron kraju, a także z zagranicy. W ciągu miesiąca wykonujemy średnio dwa takie zabiegi.

W Polce przeszczepy tego typu są rzadkością. Klinika Implantologii i Stomatologii Koryzna to jedno z niewielu miejsc gdzie można poddać się innowacyjnemu zabiegowi. To, co do niedawna było uważane za niewykonalne, dziś pomaga przywrócić uśmiech na twarzach pacjentów.

Pełen tekst na:

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/99999999/ARTYKULYSPONSOROWANE/150429867&NoCache=1