Profesjonalna frezarka cyfrowa w gabinecie stomatologicznym

Dowiedz się czym są korony protetyczne i co warto o nich wiedzieć

Korona protetyczna zęba znajduje swoje zastosowanie w przypadku gdy naturalna korona została uszkodzona w stopniu, który uniemożliwia jej odbudowę. Przypadkiem, który najczęściej kwalifikuje się do wykonania korony protetycznej u pacjenta jest głęboko posunięta próchnica lub złamanie zęba. W takich sytuacjach wypełnienie powstałego ubytku może nie spełniać swojej funkcji ze względu na zbyt duży obszar wymagający odbudowy.

Czym jest korona protetyczna

Korona protetyczna jest pewnego rodzaju „nakładką”, którą umieszcza się na wcześniej przygotowanej części zęba. Wykorzystanie bardzo wytrzymałych materiałów do budowy górnej części zęba (korony) pozwala przywrócić jego pierwotną funkcję jaką spełniał podczas rozdrabniania pokarmów, odtworzyć jego pełny i zdrowy wygląd oraz cieszyć się estetyką uśmiechu. Warto tutaj wspomnieć że korona jest stałym uzupełnieniem, którego nie da się wyjąć tak jak protezy.

Kiedy warto wybrać koronę protetyczną

Korona zęba mocowana na zębie jest jedną z najlepszych metod pozwalających zabezpieczyć zniszczony ząb przed jego utratą. Koronę stosuje się najczęściej gdy:
• ulegliśmy losowemu wypadkowi, w skutek którego ząb został np. złamany
• ząb został osłabiony dużym wypełnieniem ubytku
• ząb był leczony kanałowo i należy zastosować wkład koronowo korzeniowy by zabezpieczyć leczony ząb przed utratą.

Wkład koronowo-korzeniowy

W przypadku mocno zniszczonych zębów, które nie będą w stanie utrzymać korony protetycznej zalecane jest poddanie się zabiegowi, podczas którego w korzeniu zęba zostaje umieszczony wkład koronowo-korzeniowy. Zastępuje on fragment zęba mający za zadanie utrzymanie korony i tak jak on ma kształt oszlifowanego stożka.

Czym różnią się od siebie korony protetyczne?

Korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej w wykorzystuje się porcelanę ze względu na bardzo dużą estetykę i trwałość. Materiał ten charakteryzuje się dużą odpornością na przebarwienia, ścieranie doskonale przy tym przypominając wyglądem utracony fragment zęba.

Czy widać mocowanie korony protetycznej z zębem?

Nasza klinika posiada ogromne doświadczenie w odbudowie zębów, dlatego też prace protetyczne są wykonywane na najwyższym poziomie co gwarantuje że stworzona korona będzie nie do rozpoznania.

Jak wygląda zabieg umieszczenia korony na zębie?

Korony protetyczne w naszej klinice w Szczecinie wykonywane są już podczas jednej wizyty. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii dostępnej w urządzeniu CEREC. Na początku wizyty wykonywany jest cyfrowy skan zęba i przestrzeni międzyzębowej, który posłuży do komputerowego zaprojektowania uzupełnienia. Gotowy projekt jest następnie frezowany komputerowo i umieszczany we wcześniej przygotowanym miejscu w jamie ustnej. Zabieg umieszczenia korony zębowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przez co jest całkowicie bezbolesny i nie powoduje dyskomfortu. Przed nałożeniem kolory należy oszlifować ząb tworząc stożek o płaskim czubku. Na tak przygotowane podłoże można nałożyć i trwale przymocować koronę zęba.

zobacz jak wygląda odbudowa zęba urządzeniem CEREC

Zobacz również

Implanty zębów Szczecin Zachodniopomorskie

Implanty zębów

Najwyższej jakości implanty zębów w Szczecinie to najlepszy zamiennik utraconych zębów

Korony zębowe

Korony zębowe

Korony zębowe pomagają odbudować utracone uzębienie. Znakomicie pomagają w rekonstrukcji uszkodzonych zębów

stomatolog Szczecin

Stomatolog Szczecin

Poznaj pełną ofertę Koryzna Clinic – gabinetu stomatologicznego w Szczecinie