Korony zębowe - trwała odbudowa zniszczonych zębów
Korony zębowe są niezastąpione przy trwałej odbudowie widocznej części mocno uszkodzonego zęba. Za ich pomocą możliwe jest przywrócenie wszystkich funkcji, jakie pełnił ząb przed uszkodzeniem. Ponadto korona zębowa cechuje się bardzo dobrą estetyką i jest niemal nie do odróżnienia od prawdziwego zęba.
Czym jest korona zębowa?
Korona zębowa jest sztucznie odtworzoną, górną częścią zęba, która ma na celu przywrócenie jego pierwotnej funkcji i poprawę estetyki. Korony przymocowuje się do wcześniej przygotowanej części zęba, która została wcześniej przygotowana, lub do implantu imitującego utracony w całości ząb.
Kiedy wykonuje się korony protetyczne?
Korony zalecane są pacjentom, którzy:
– posiadają bardzo mocno zniszczone zęby, których nie można odbudować przy użyciu popularnych wypełnień. Obszar wymagający wypełnienia jest na tyle rozległy, że wypełnienie nie przyniosłoby trwałych rezultatów, a kolejne próby wypełnienia jeszcze bardziej zniszczyłyby ząb.
– ząb został poddany leczeniu kanałowemu i ze względu na rozległość działań wymaga mocnego wzmocnienia.
– ząb został usunięty i na jego miejsce został wszczepiony implant zębowy.
Jak wygląda proces zakładania koron zębowych z wykorzystaniem nowoczesnej protetyki.
Koroną nazywa się widoczną część zęba. W przypadku koron osadzonych na implantach wykorzystuje się łącznik, który również może być widoczny. W przypadku gdy koronę mocujemy do naturalnego i wcześniej wyleczonego zęba proces jej mocowania wygląda następująco:
Przygotowanie naturalnego zęba poprzez odpowiednie oszlifowanie jego górnej części w celu dopasowania miejsca stykającego się z koroną.
Pobranie skanu cyfrowego jamy zębowej i zaprojektowanie korony zębowej. Nowoczesne gabinety stomatologiczne zamiast tradycyjnego wycisku wykonują cyfrowy skan, który znacząco skraca czas wykonania nowej korony i liczbę wizyt oraz znacząco podnosi dokładność dopasowania.
Wykonanie korony zęba z wykorzystaniem cyfrowego projektu i obrabiarki CEREC. W przypadku pobrania tradycyjnego wycisku zęba konieczne są dodatkowe wizyty na przymiarkę i ewentualne poprawki dokonywane przez protetyka.
Zamocowanie korony do zęba. Proces mocowania korony może odbywać się poprzez bezpośrednie przymocowanie jej do wcześniej przygotowanej części zęba. Możliwe jest również przymocowanie korony z wykorzystaniem wkładów koronowo-korzeniowych, które wykorzystuje się w przypadku bardzo mocno zniszczonych zębów, gdzie nie jest możliwe bezpośrednie zamocowanie korony. Trzecią możliwością jest zamocowanie przygotowanej korony do implantu zęba z wykorzystaniem łącznika. W wybranych przypadkach możliwe jest zamocowanie implantu dwuczęściowego składającego się z korony i śruby zwanej implantem.
Rodzaje koron zębowych – stomatolog Szczecin
Obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama materiałów, z których mogą być wykonane korony protetyczne. Sprawdzając oferty gabinetów stomatologicznych w kategorii protetyki, najczęściej możemy spotkać korony akrylowe, kompozytowe, metalowe, pełnoceramiczne oraz porcelanowe na podbudowie metalowej, złotej lub z tlenku cyrkonu. Każda z wymienionych typów koron różni się wytrzymałością, estetyką wykonania oraz ceną.
Korona akrylowa
Wykorzystywana jest najczęściej do uzupełnienia tymczasowego. Wyróżnia się stosunkowo niską odpornością na uszkodzenia, ulega dość szybkiemu ścieraniu i może wywoływać zapalenia dziąseł ze względu na szybsze odkładanie się płytki bakteryjnej na jej powierzchni. Jest to bardzo dobre rozwiązanie tymczasowe, gdy podczas zabiegu został uszkodzony większy fragment zęba i należy go zabezpieczyć do czasu następnej wizyty.
Korona metalowa
Ten rodzaj uzupełnienia charakteryzuje się dużą trwałością i stosunkowo niską ceną. Wadą jest natomiast mało naturalny wygląd i możliwość wywoływania uczulenia ze względu na materiał, z którego została wykonana.
Korona kompozytowa
Wyróżniają się dość dobrym odwzorowaniem wyglądu i koloru prawdziwego zęba. Warto zaznaczyć, że w przypadku uszkodzenia korony kompozytowej, istnieje możliwość jej częściowej odbudowy. Uzupełnienie wykonane z kompozytu uznawane jest za tymczasowe.
Korona pełnoceramiczna
Cechuje się dużą wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz bardzo dobrym odwzorowaniem wizualnym naturalnego zęba. Podobnie jak naturalne zęby jest częściowo półprzeźroczysta i bardzo trudno jest ją odróżnić od prawdziwych zębów osoby posiadającej takie uzupełnienie.
Korony porcelanowe
Ten rodzaj koron cechuje się bardzo wysoką estetyką i podobieństwem względem naturalnego zęba oraz bardzo dobrą wytrzymałością. Decydując się na uzupełnienie, możemy wybrać podbudowę metalową, złotą lub cyrkonową. Podbudowa metalowa jest ekonomicznym rozwiązaniem, które zachowuje wysoką wytrzymałość. Podbudowa na złocie wyróżnia się dużą trwałością, elastycznością oraz właściwościami bakteriostatycznymi co zmniejsza możliwość wystąpienia próchnicy w leczonym zębie. Ostatnim rodzajem jest podbudowa wykonana z tlenku cyrkonu, który jest bardzo wytrzymały na ścieranie czy złamania. Dodatkowo podbudowa cyrkonowa posiada słabą przewodność cieplną, dzięki czemu zmniejszeniu ulega nieprzyjemne uczucie bólowe podczas spożywania gorących lub zimnych potraw.
Jaka jest wytrzymałość korony zębowej
Korony cechują się bardzo dużą wytrzymałością. W przypadku gdy higiena jamy ustnej jest na odpowiednim poziomie, zęby nie są poddawane zwiększonym naciskom przez gryzienie twardych elementów, możemy cieszyć się koroną przez kilkanaście lat. W praktyce tak rygorystyczne dbanie o zęby jest bardzo trudne, gdyż przez krótką nieuwagę możemy narazić zęby na uszkodzenie mechaniczne podczas wypadku. Posiadając koronę na naturalnym korzeniu zęba, musimy zadbać by przed założeniem korony, ząb był całkowicie wyleczony i zabezpieczony, gdyż niewyleczenie go może prowadzić do pojawienia się próchnicy lub stanów zapalnych. Taki ząb wymaga ponownego leczenia, które wiąże się ze ściągnięciem wcześniej założonego wypełnienia protetycznego.
Jak dbać o korony zęba
W przeciwieństwie do prawdziwych zębów, na koronach nie osadza się płytka nazębna. Nie oznacza to jednak, że o te zęby nie należy dbać tak jak o naturalne. Miejscem, które wymaga szczególnej uwagi, jest łączenie z korzeniem. W tym miejscu mogą pojawiać się mikroszczeliny. Zalecane jest więc dokładne mycie zębów oraz stosowanie szczoteczki międzyzębowej.
Przeciwwskazania do założenia korony zębowej
Nie wszystkie zęby nadają się do założenia uzupełnienia protetycznego w postaci korony. W przypadku gdy ząb został w znacznym stopniu zniszczony przez próchnicę lub uszkodzony i jego wystająca część jest mniejsza niż 2 mm, stomatolog może odmówić założenia korony.