Brak higieny jamy ustnej, mechaniczne uszkodzenia, paradontoza – to główne powody utraty zębów. Medycyna jest w stanie odtworzyć uzębienie na bazie implantów, które zastąpią chore zęby. O implantologii opowiada dr Kacper Koryzna, certyfikowany implantolog, a także właściciel najwyższego tytułu w dziedzinie implantologii stomatologicznej na świecie „Master of Science of Oral Implantology”.
Czym jest implant?
Jest to sztuczny korzeń zęba wykonany z czystego tytanu, stosowany w tych miejscach gdzie brakuje zębów.
Na czym polega różnica między wizytą w tradycyjnym gabinecie a wizytą u pana?
Stosuję minimalnie inwazyjne techniki zabiegowe. Dzięki nim zredukowana jest ilość cięć i ingerencja w tkankę kostną. To wiążę się z krótkim czasem wykonania zabiegu, który trwa od 15 do 30 minut. Ponadto mogę wykonać implantację natychmiastową, czyli usuwam ząb i od razu na tej samej wizycie wszczepiam implant. Dzięki takiej procedurze zachowujemy kontur dziąsła i ilość kości. To ważne, gdyż dłuższa przerwa między zabiegami, prowadzi do procesu fizjologicznego zaniku kości.
Jakie są etapy wszczepiania implantu?
Po wszczepieniu implantu musimy odczekać trzy miesiące, na to żeby implant mógł się wgoić. Następnie mierzymy siłę zrostu implantu z kością i jeśli jest wystarczająca możemy przystąpić do drugiego etapu. Ten etap rozpoczynamy od wkręcenia śruby gojącej, aby uformować dziąsło dookoła wszczepionego implantu. Następnie wykonujemy pełno ceramiczne korony i mosty, w zależności od warunków, jakie występują u pacjenta. Przy użyciu komputerowej technologii Cerec możemy zaprojektować i wykonać ząb, tak by idealnie pasował do reszty.
Implant goi się ok. trzech miesięcy. Co się dzieje w tym czasie z miejscem po zębie?
Stosujemy uzupełnienie tymczasowe.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Jest bardzo bezpieczny. Tytan, z którego wykonane są implanty jest materiałem prawidłowo działającym na żywym organizmie. Występuje niewielki odsetek pacjentów, którym implant się nie przyjmuje.
Jeśli pacjent ma zdrowe zęby a chciałby je „wymienić” na nowe tylko ze względów estetycznych, to czy może poddać się takiemu zabiegowi?
W tym przypadku odradzam wszczepianie implantów. Nic nie zastąpi nam własnych zębów, o ile są zdrowe.
Czy jeśli stracę zęba to powinnam wszczepić implant jak najszybciej?
Dzięki temu zachowujemy rozmiary kości, co oznacza, że nie ma konieczności szlifowania zębów sąsiednich, żeby wykonać most.
A co się może stać, gdy będę zwlekała z wszczepieniem implantu?
Pierwsza rzecz jaka występuje to fizjologiczny zanik kości. Po drugie, jeśli przez dłuższy czas pacjent nie będzie odbudowywał tej okolicy to zęby sąsiednie będą zmieniały swoje ustawienie. I po trzecie: jeśli ktoś nie ma zęba to po kilkunastu latach ząb przeciwstawny zaczyna się biernie wyżynać szukając kontaktu z zębem, którego de facto nie ma.
Jaka jest trwałość implantu?
Jeżeli implant zrośnie się z kością i podczas jego użytkowania nie dojdzie do mechanicznych urazów lub infekcji to może nam służyć nawet czterdzieści lat (tyle liczy pierwszy wszczepiony implant przez prof. Brånemarka).
Jakie są przeciwwskazania wykonywania takiego zabiegu?
Czynna choroba nowotworowa, radioterapia, chemioterapia. Tak jak kiedyś paradontoza była przeciwwskazaniem, tak obecnie dzięki najnowszej wiedzy już nim nie jest. I co ciekawe, badania wskazują, że w odróżnieniu od zęba, który w wyniku paradontozy zaczyna się ruszać i wypada, tak w przypadku implantu nie dochodzi do takiego procesu.
Czy wszczepienie implantu jest bolesne i wymaga rekonwalescencji?
Dzięki specjalnym technikom nie wymaga okresu rekonwalescencji. Wykonujemy go w miejscowym znieczuleniu i pacjent dostaje zestaw do pielęgnacji pozabiegowej oraz powinien przyjmować antybiotyki. Raz w roku powinien umówić się na specjalne czyszczenie miejsc przy implancie. Należy też, regularnie przychodzić na kontrolę. Nowy ząb nie różni się niczym od własnych, z tą tylko różnicą, że nie psuje się i nie jest zagrożony próchnicą.
http://www.prestizszczecin.pl/magazyn/81/zdrowie-i-uroda/piekny-usmiech-na-dlugo