Implant zębowy wraz z koroną protetyczną w jeden dzień

Co warto wiedzieć o implantach zębów

W naszej klinice stomatologicznej w Szczecinie od wielu lat specjalizujemy się w wszczepianiu implantów i umieszczaniu na nich koron, mostów i protez. Poznaj najczęściej zadawane pytania dotyczące wszczepiania implantów.

Jaka jest różnica między implantem, a naturalnym zębem?

Implant zębowy składa się z tytanowej śruby wkręconej w kość, łącznika oraz korony.

Czym jest implant zębowy

Implant zębowy jest tytanową śrubą/wkrętem charakteryzującym się biozgodnością dzięki czemu wykorzystuje się go w medycynie. Implant zębowy może nam się kojarzyć z częścią widoczną, którą stanowi korona protetyczna. Po przeprowadzeniu zabiegu i zamocowaniu korony protetycznej sam implant staje się niewidoczny.

Czy każdy może poddać się zabiegowi wszczepienia implantu

Implant zębowy jest ciałem obcym wprowadzanym do organizmu. Sam implant ma postać wkrętu wykonanego z biozgodnego materiału jakim jest tytan. Mimo biozgodności wykorzystywanego materiału istnieje lista chorób i przeciwwskazań, o której poinformuje nas lekarz podczas konsultacji. Nie oznacza to jednak że lista ta może zdyskwalifikować wykonanie zabiegu. O tym czy możemy poddać się zabiegowi decyduje osoba wykonująca zabieg. Do tej listy należy między innymi cukrzyca, choroby układu nerwowego i kostnego oraz ciąża. Nie zalecane jest wszczepianie implantów kobietom w ciąży gdyż sam zabieg może powodować stres i dyskomfort. W przypadku braku pilnych wskazań poddania się zabiegowi zaleca się przeprowadzić go po zakończeniu ciąży.

Czy wszczepienie implantu stomatologicznego jest bezpieczne dla zdrowia?

Proces wszczepienia implantu należy do grona najbardziej przewidywalnych i bezpiecznych zabiegów w całej chirurgii stomatologicznej. Szeroka gama implantów dostępnych na rynku sprawiła że odsetek pacjentów, u których istnieje możliwość odrzucenia implantu waha się w granicy 2%, a jest uwarunkowana nieprawidłowym stanem kości w miejscu wstawiania implantu.

Jakie są ograniczenia wiekowe do wszczepienia implantu?

Dolna granica dla poddania się zabiegowi wynosi 16-18 lat. Jest to uwarunkowane tym że kości szczęki w tym wieku mogą jeszcze rosnąć i spowodować zmianę położenia wszczepionego implantu. Dlatego nie zaleca się wszczepiania implantów przed osiągnięciem przez pacjenta tzw. dorosłości kostnej. Sam zabieg wszczepienia jest tak bezpieczny że praktycznie nie istnieje górna granica wiekowa. To co w przypadku osób w podeszłym wieku ma znaczenie podczas poddania się zabiegowi wszczepienia to stan ich zdrowia oraz zanik kości.

Czy stosuje się znieczulenie ogólne podczas wszczepiania implantu?

Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, które jest w pełni wystarczające do tego typu zabiegu. Narkozę stosuje się najczęściej w zabiegach chirurgii szczękowej w szpitalach. Podczas wstawiania implantu dla utrzymania kontaktu z pacjentem stosuje się znieczulenie miejscowe.

Jak przygotować się do zabiegu?

Zawsze przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad i udzielane są wszelkie informacje dotyczące zarówno wskazań jak i przeciwwskazań, przebiegu całego zabiegu oraz tego jak należy się do niego przygotować.

Czy implanty są widoczne tak jak proteza?

Nie, implanty są całkowicie niewidoczne gdyż znajdują się pod dziąsłami. Jedynym elementem widocznym całej odbudowy jest korona, proteza lub most.

Jakie są alternatywne metody dla implantów?

Do zabiegów, które odtwarzają funkcję uzębienia należą protezy częściowe i całkowite. Należy pamiętać że użytkowanie protezy może wiązać się z pogorszeniem stanu dziąseł, stopniowym zanikiem kości oraz rozchwianiem sąsiadujących zębów, na których została zamocowana proteza.

Czy implanty są obecnie najlepszym uzupełnieniem protetycznym?

Implant mocowany jest w kanale korzeniowym po usunięci chorego zęba. Dzięki temu odtwarzany jest pierwotny rozkład sił działających na kość w procesie przeżuwania, co przeciwdziała zanikowi tkanki kostnej. Sama korona mocowana jest na stałe, przez co w odróżnieniu od protezy jest nieruchoma, do złudzenia przypomina naturalne uzębienie dając komfort niczym nieskrępowanego uśmiechu.

Czy występuje ból po wszczepieniu implantu?

Zabiegi wszczepienia implantów należą do grona zabiegów chirurgicznych i tak jak inne tego typu zabiegi może powodować dolegliwości bólowe w niedługim czasie po zabiegu. Do dolegliwości z jakimi najczęściej spotykają się pacjenci należą: niewielki obrzęk twarzy, ból w miejscu w którym został wszczepiony implant, lekki stan podgorączkowy, dyskomfort w miejscy założenia szwów na dziąsło. Zdarza się również niewielkie zasinienie miejsca poddanego zabiegowi.

Czy dieta po wszczepieniu implantu ulega zmianie?

Bezpośrednio po wszczepieniu implantu należy unikać spożywania gorących posiłków, które mogą uszkodzić miejsce w którym został wszczepiony implant. Również przez pierwszy okres po zabiegu zalecane są do spożywania „miękkie pokarmy”, które nie uszkodzą operowanej tkanki.

Zapraszam do sprawdzenia oferty implantów zębowych dostępnych w naszej klinice stomatologicznej oraz kontaktu z naszym stomatologiem Dr n.med. Kacprem Koryzną.

Zobacz również

Implanty zębów Szczecin Zachodniopomorskie

Implanty zębów

Najwyższej jakości implanty zębów w Szczecinie to najlepszy zamiennik utraconych zębów

Korony zębowe

Korony zębowe

Korony zębowe pomagają odbudować utracone uzębienie. Znakomicie pomagają w rekonstrukcji uszkodzonych zębów

stomatolog Szczecin

Stomatolog Szczecin

Poznaj pełną ofertę Koryzna Clinic – gabinetu stomatologicznego w Szczecinie

Co warto wiedzieć o implantach